Uwaga! Ze względu na bardzo słaby zasięg prosimy dzwonić na numer telefonu 34 313 60 15.

 

 

 

Dziś jest: środa, 24-02-2021
Imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja
Górna Prosna - przyroda Gorzów Śląski z lotu ptaka Urząd Miasta i Gminy w Praszce Kościół pw. św. Jadwigi w Biskupicach Dożynki w gminie Rudniki Górna Prosna - przyroda Górna Prosna - przyroda Górna Prosna - przyroda

LGD "Wokół Łysej Góry"


Z wizytą na Łysej Górze

 

Jak ważnym jest szukanie nowych pomysłów na promowanie swoich działań dowiedzieli się uczestnicy podróży studyjnej zorganizowanej przez LGD „Górna Prosna” w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 pn’ „”Gra(my) o swoje” – nowe umiejętności członków Lokalnych Grup Działania województwa opolskiego z zakresu tworzenia gier terenowych”, która odbyła się w dniach 12-13 lipca 2018 r.

Przedstawiciele lokalnych grup działania działających na obszarze woj. opolskiego dostali propozycję udziału w warsztatach podczas wizyty studyjnej do zaprzyjaźnionej Lokalnej Grupy Działania „Wokół Łysej Góry”. Podczas wyjazdu zobaczyliśmy efekty doskonale działającej współpracy samorządu lokalnego Bielin, Związku Gmin Gór Świętokrzyskich oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego z jednym ze stowarzyszeń, (dziś misja realizowana jest przez Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach - instytucję samorządową), które od uruchomienia środków unijnych programu LEADER zainteresowało się wprowadzeniem gry terenowej, jako elementu rozwijającego przedsiębiorczość i przyciągającego turystów do regionu. Współpraca tak dobrze się układała, że od 2005 roku, na Łysej Górze została stworzona koncepcja wsi tematycznej, zorientowanej wokół legend i podań świętokrzyskich oraz ginących zawodów, które obecnie stymulują ruch turystyczny miejscowości dając pracę dużej ilości mieszkańców. Zobaczyliśmy więc Osadę Średniowieczną, w której poznaliśmy fach kowala, szewca, zielarki, garncarza i snycerza. Wzięliśmy także udział w warsztatach artystycznych – tworzenia krajki i lepienia z gliny, a na końcu czekał na nas poczęstunek, na który złożyły się podpłomyki z powidłami śliwkowymi i herbatka z ziół przygotowanych przez zielarkę.

Dziś już nie wystarczy mieć tylko fajny produkt. Dziś już nie wystarczy wymyślić ciekawą ofertę. Dziś, aby przyciągnąć klientów trzeba znaleźć atrakcyjną formę dla nich. Dlatego też na wyjeździe zostało przeprowadzone szkolenie z tworzenia gier terenowych oraz tworzenia notatek wizualnych (sketch notes). Całe szkolenie, z tych dwóch obszarów rozpisane jest na trzy spotkania. Każde z tych spotkań zorganizowane jest w innym miejscu.  Na pierwszym z nich – w Górach Świętokrzyskich uczestnicy poznali różne rodzaje gier terenowych oraz możliwości ich wykorzystania. Dobitnie pouczające stało się wzięcie udziału w grze terenowej pt. „Kraina Legend Świętokrzyskich” , która na stałe wpisała się w ofertę turystyczną Gór Świętokrzyskich. Idąc malowniczą leśną trasą „puszczy jodłowej” spotykaliśmy baśniowe postaci, które stawiały przed nami zadania pozwalające nam na kontynuowanie podróży. Spotkaliśmy boginię miłości Mokosz, Peruna – słowiańskiego boga ognia, zielarkę, zbójów i czarownice. Po ukończeniu gry terenowej pojechaliśmy kolejką zwiedzać Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. W ramach czerpania z dobrych praktyk drugiego dnia odwiedziliśmy także rodzinne gospodarstwo państwa Kot „Smaki Ogrodu” specjalizujące się w tłoczeniu soków jabłkowych.

W ramach szkolenia uczestnicy poznali najważniejsze zasady tworzenia notatek wizualnych, co pozwoliło im nie tylko uruchomić głębokie pokłady kreatywności, ale także pokazało jak w ciekawy sposób przekazywać idee lub uczyć się nie nudząc. Sketch notes jest techniką przedstawiania pomysłów, procesów, treści – nawet tych najbardziej analitycznych i naukowych za pomocą znaków graficznych, symboli i rysowania „na żywo” – podczas mówienia. Technika ta wywodząca się z bezwiednego bazgrolenia podczas wykładów coraz częściej stosowana jest w biznesie i pozaszkolnych formach nauki – ponieważ dzięki niej można lepiej wytłumaczyć treści, co znacznie poprawia zrozumienie i trwałość zapamiętywania.

Prezentacje z warsztatów:

PPTXWARSZTAT I.pptx

PPTXSKETCHNOTES I.pptx

 

PDFNotatka WARSZTAT I.pdf

PDFNotatka SKETCHNOTES I.pdf

IMG_6624.jpeg IMG_6630.jpeg IMG_6666.jpeg IMG_6713.jpeg IMG_6745.jpeg IMG_6776.jpeg IMG_6834.jpeg IMG_6845.jpeg IMG_6857.jpeg IMG_6868.jpeg IMG_6870.jpeg IMG_6877.jpeg IMG_6885.jpeg IMG_6891.jpeg IMG_6895.jpeg IMG_6904.jpeg IMG_6974.jpeg IMG_6894.jpeg

Szukaj na stronie
Obiekty turystyczne
Pogoda
Kalendarz wydarzeń
Statystyka odwiedzin
Dzisiaj: 566
W tym miesiącu: 37627
Wszystkich odwiedzin: 4462864

Ankieta Monitorująca Ankieta
monitorująca
realizację LSR

 

 

Mapa serwisu

 

Zagłosuj w sondzie:

Czy podoba Ci się strona www?